Kawiarnia obywatelska „Śródmieście Cafe”

Fundacja na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku „Vladislawia” została w 2020 roku Operatorem kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe”. Działanie to wpisuje się w Gminny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018 – 2028. Oferta Kawiarni Obywatelskiej adresowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym do seniorów – mieszkańców Śródmieścia oraz do pozostałych mieszkańców Włocławka – w zakresie działań budujących integrację społeczną z innymi dzielnicami. Celem zadania jest wzmacnianie tożsamości lokalnej, integracji w aspektach społecznych i psychologicznych, integracji międzypokoleniowej. Propozycje realizowane w ramach Kawiarni Obywatelskiej mają przełamywać stereotypy, budować poczucie wartości wśród mieszkańców Śródmieścia, pobudzać aktywność środowiskową, kreować oraz wspierać oddolne inicjatywy a także wspierać liderów środowiskowych.

1. Wzrost integracji społecznej i międzypokoleniowej mieszkańców
2. Zwiększenie poczucia własnej wartości, wiary we własne możliwości.
3. Wzmocnienie tożsamości lokalnej.
4. Wzmocnienie postaw proekologicznych.
5. Wzrost świadomości na temat bezpieczeństwa w otaczającej rzeczywistości.
6. Przygotowanie materiałów do publikacji o kulinariach naszego miasta i regionu.
7. Przygotowanie kalendarza miejskiego na 2021 rok.
8. Przygotowanie materiałów o 10 śródmiejskich kamienicach do publikacji.

DZIAŁANIA REALIZOWANE PRZEZ OPERATORA

• przedsięwzięcia rozwijające i wspierające tożsamość lokalną.
• zajęcia wzmacniające integrację społeczną i psychologiczną.
• działania wspierające postawy proekologiczne.
• działania w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
• zajęcia tematyczne nawiązujące do kalendarza świąt, rocznic i uroczystości.
• zajęcia rozwijające zainteresowania mieszkańców.
• spotkania i debaty z osobami, których działalność ma istotny wpływ dla naszego miasta, w tym również z osobami, które odnosząc sukces mogą być dobrym wzorem i motywacją do zmiany swojej sytuacji życiowej.
• programy profilaktyczne.

CYKLE:

• Koncertowo
  • Zakochaj się w Śródmieściu
  • Eko-Śródmieście
  • Bezpieczeństwo
  • Klub Bajkolubka
  • Mieszkam w zabytkowej dzielnicy
  • Przepiśnie, czyli nieoczywiste pasje kulinarne
  • Każda kamienica, to kawał historii
  • Zapomniani bohaterowie Włocławka
  • Mała wielka historia